Rotariańskie kolędowanie

Rotariańskie kolędowanie

Rotary Club Wrocław działa już 27 lat, a jedną z naszych wieloletnich tradycji są spotkania w domach członków – przyjęcia w ogrodzie, „spotkania kominkowe”, party w kwitnącym sadzie jednego z naszych kolegów itp. W tym roku, zgodnie z bardzo starym zwyczajem, członkowie naszego klubu wraz z rodzinami przywitali Nowy Rok wspólnym kolędowaniem w domu obecnego Prezydenta Klubu, Jerzego Jagody.

Najpierw z animuszem wkroczyła grupa kolędników w stosownym odzieniu i z niezbędnymi akcesoriami, przedstawiając ze śpiewając i deklamując dzieje narodzin Jezusa. Jak każe piękna tradycja, ich występ zwieńczyła zbiórka do kapelusza przeznaczona na zbożny cel. Potem nastąpiła poświąteczna biesiada przy suto zastawionych stolach, a gdy zaspokojono apetyt i pragnienie, przystąpiono do kolędowania. Gospodarz zasiadł przy pianinie, a artystycznego polotu naszym pieniom nadała profesjonalna śpiewaczka, żona jednego z kolegów. Rotariański duch unosił się nad naszym spotkaniem, rozeszliśmy się z nadzieją, że tak przywitany Nowy Rok przyniesie nam wiele dobrego.

Krystyna Krupa
RC Wrocław

fot. z arch. RC Wrocław

Zobacz też

Rotarianin Rafał Fronia Człowiekiem Roku 2018

Rotarianin Rafał Fronia Człowiekiem Roku 2018

Rafał Fronia członek RC Karpacz Karkonosze, maratończyk, himalaista, podróżnik, zdobywca ośmiotysięczników został Człowiekiem Roku 2018 w plebiscycie organizowanym przez tygodnik…

RC Młyniec Drugi w walce z rakiem

RC Młyniec Drugi w walce z rakiem

Członkowie RC Młyniec Drugi w styczniu 2019 roku, przekazali Akademii Walki z Rakiem przy Fundacji Światło w Toruniu, kwotę 2…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.